Ostatniego dnia września w pięknej Pradze czeskiej odbyła się jednodniowa konferencja Dama Day 2024 zorganizowana przez czeski oddział DAMA International. W wydarzeniu uczestniczyło ok 100 osób, którym zaproponowano 14 sesji w dwóch równoległych strumieniach, od 8.00 do 17.00 + 2h egzamin CDMP dla chętnych. W kuluarach mieli swoje stoiska sponsorzy konferencji. Miałem przyjemność być tam i ja, wraz z silna reprezentacją polskiej DAMA’y.
Tematyka była bardzo szeroka, tak że każdy pasjonat świata danych mógł znaleźć coś dla siebie. Omawiano zagadnienia podstawowe, jak choćby wartość ładu danych (Data Governance) czy jakości danych dla biznesu organizacji, poprzez historię, aż do kwestii etycznych czy też zaawansowanych zagadnień modelowania danych. Nie zabrakło też będącej dziś na topie Sztucznej Inteligencji (AI) i jej zastosowań. Poza bardzo ciekawymi prezentacjami merytorycznymi i kontaktami osobistymi, mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch ważnych wydarzeniach. Jednym z nich było ogłoszenie dorocznych nagród DAMA, o czym pisze Marilu Lopez tu. Drugie ważne wydarzenie to egzamin CDMP w trybie PIYP (Pay if you pass). Frekwencja na egzaminie była bardzo duża, a zdawalność wysoka – o czym pisał Arek tu.
Poniżej kilka bardziej szczegółowych i subiektywnych notatek, które mam nadzieję będą zachętą aby wziąć udział w następnym DAMA Day – być może tym razem w Polsce :).
Po oficjalnym otwarciu konferencji i ogłoszeniu nagród rocznych skoczyliśmy od razu na głęboką wodę. Peter Aiken w “Connecting Data Governance & Quality to Organizational Values” pokazał nam jak zarobić ponad 1,5 * 10^9 USD za pomocą usprawnień w zarządzaniu danymi (inaczej mówiąc, poprzez wdrożenie Data Governance w organizacji i poprawę jakości danych). Wiele przykładów sięgało do dość dalekiej historii (kto dziś pamięta problem roku 2000?), przy okazji pokazując że problemy w informatyce są w dużej części uniwersalne. Choć technologia się zmienia bardzo szybko, to jednak wypracowane metody i rozwiązania warto przynajmniej znać, a może nawet wykorzystać.
W “History & Evolution of the DMBOK and CDMP” Chris Bradley (Vice-president, DAMA-I), jako uczestnik i świadek (44 lata pracy w organizacji DAMA), przedstawił drogę jaka standardy i organizacja DAMA przeszła. Opowiedział o tym jak postanowiono wypełnić lukę braku standardów i przede wszystkim wspólnej terminologii w obszarze zarządzania danymi, o powstaniu kolejnych wersji słownika, body of knowledge i innych publikacji, o certyfikacji CDMP i innych.
W “Leveling-Up Data Culture in SMEs: A Different Path to Maturity” Petr Mikeška (CEO Dawiso) przedstawił swoje spostrzeżenia i doświadczenia dotyczące różnic miedzy firmami dużymi i małymi w obszarach: analizy dojrzałości, wymagań i oczekiwań dot. narzędzi wspierających Zarządzanie Danymi (Data Management) . Jeśli zastanawiasz się czy w tym przypadku lepiej wielkość firmy mierzyć przychodem, ilością pracowników a może jeszcze inaczej, to zachęcam do zapoznania się z tą właśnie prezentacją.
W “Metadata 360 – Empowering the Stakeholders” Peter Vennel (Data Strategist, Equifax) omówił rozwiązania jakie Equifax stosuje m.in. w obszarze metadanych. Jeśli interesuje cię jakiego rodzaju analizy dot. konsumentów i ich zdolności kredytowej czy wiarygodności są robione i w oparciu o jakie dane, albo jakie narzędzia można przy tak rozbudowanym zarządzaniu danymi pobieranymi głównie z zewnętrznych baz, polecam ten wykład. W kwestii metadanych prowadzący zwrócił uwagę na konieczność gromadzenia w katalogu wielu ich rodzajów, zarówno biznesowych jak i technicznych (z ciekawszych to podstawa prawna i powód przetwarzania), a także na konieczność powszechnego rozumienia wykorzystywanego narzędzia.
Na zakończenie Michel Hebert poszerzył naszą wiedze o egzaminach CDMP, a następnie sprawnie przeprowadził egzamin w formule PIYP (Pay If You Pass).
Oto pełna agenda konferencji. Niestety nie mam jeszcze materiałów pokonferencyjnych, stąd brak linków do prezentacji – artykuł zostanie zaktualizowany jak tylko je otrzymamy.