image-2

Omówienie one-pagerów (diagramów kontekstowych) w DMBoK

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak skutecznie zarządzać danymi w swojej firmie? Metoda DAMA DMBOK to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod na świecie, która umożliwia skuteczne zarządzanie danymi. W tym artykule dowiesz się, jak diagramy kontekstowe DAMA pomogą Ci w zrozumieniu podstawowych elementów metodyki i jak wykorzystać je w praktyce. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz przygodę z zarządzaniem danymi, czy szukasz sposobu na usprawnienie procesów w swojej firmie – diagramy kontekstowe DAMA są narzędziem, które warto poznać!

W ramach metodyki zarządzania danymi wg DAMA (Dama-DM BOK Framework) zdefiniowano spójne obszary tematyczne zwane Data Management Knowledge Area. 

Omówienie obszarów tematycznych stanowi podstawową zawartość DMBOK-a. Każdy z obszarów tematycznych opisywany jest w oddzielnym rozdziale.

We wstępie do każdego z tych rozdziałów prezentowany jest diagram kontekstowy dla rozdziału. Diagram ten w zwięzłej i ustandaryzowanej dla DMBOK-a formie wykazuje podstawowe definicje i cele dla wszystkich obszarów.

Ze względu na duże zainteresowanie diagramami DAMA International zdecydował się je opublikować.

Ich komplet znajdziesz tutaj: https://www.dama.org/cpages/dmbok-2-image-download

Diagramy kontekstowe to wiedza w pigułce z każdego obszaru tematycznego DAMA-DMBOK-a. Dla osób mających dostęp do DMBOK-a mogą służyć jako kompendium zawierające najważniejsze elementy metodyki czy podręczna ściąga przy wdrażaniu zarządzania danymi. Z kolei dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup podręcznika DMBOK-a dają możliwość poznania podstawowych elementów metodyki, kluczowych dla zarządzania danymi. 

Na przykładzie diagramu dla obszaru Data Governance i Stewardship omówię ich elementy.

Jak widzicie diagramy dostarczają wiele użytecznych informacji. Zachęcamy do ich pobrania i wykorzystywania w codziennej praktyce.

#Jeśli interesujesz się zarządzaniem danymi i chcesz rozwijać swoją wiedzę na ten temat, to dołączenie do społeczności DAMA może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jako członek będziesz miał dostęp do najnowszych trendów i najlepszych praktyk związanych z zarządzaniem danymi, a także do innych profesjonalistów z branży. Zachęcamy do kontaktu z DAMA Poland i dołączenia do naszej społeczności.

Jedna odpowiedź

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.