Data Economy Congress

DAMA Patronem: Data Economy Congress

W dniach 7-8 października 2024 roku odbyła się konferencja Data Economy Congress. DAMA Poland Chapter objęła Patronatem Honorowym czwartą, jesienną edycję. Konferencja zgromadziła szerokie grono liderów i ekspertów w zakresie danych i sztucznej inteligencji. To były dwa dni wypełnione inspirujących dyskusjami i wieloma ciekawymi wystąpieniami. 

Poniżej kilka wybranych streszczeń prelekcji. 

Uroczyste otwarcie zainaugurowali współprzewodniczący Rady Programowej dr Mariusz Cholewa oraz Szymon Walach. Prowadzący zaangażowali uczestników poprzez udział w ankiecie dotyczącej sztucznej inteligencji przeplatając jej wyniki ciekawymi informacjami. Gdzie według ankietowanych widać największy skok i efekt biznesowy Gen AI? To medycyna, marketing/grafika i programowanie. Zaskakujące? raczej nie. Co nas niepokoi? Rosnąca liczba regulacji. Zacytowano wypowiedź Prezesa SAP, który obawia się, że ze względu na szereg regulacji w UE łatwiej będzie tworzyć modele AI w USA niż w Europie. 

Amadeusz Andrzejewski podsumował wyniki najnowszych badań światowych trendów dotyczących danych i AI. Według badań tylko 1/3 globalnych firm jest gotowa na wdrożenie GenAI. Jedną z głównych barier, tuż za technologią & infrastrukturą, jest jakość danych. Wszyscy myślą o jakości danych i zdają sobie sprawę, iż jest kluczowa w osiągnięciu sukcesu GenAI. Jednak, co nas jako DAMA niezmiernie cieszy, równie ważne jest Data Governance – odpowiednie ramy i zasady zarządzania danymi to fundament dla AI.

Bardzo inspirujące było wystąpienie wygłoszone przez Edi Pyrek, który poruszył kwestie przyszłości gospodarki danych. AGI czyli Artificial General Intelligence – ogólna sztuczna inteligencja prawdopodobnie powstanie w ciągu kilku do kilkunastu lat (tak twierdzą Goertzel, Musk, i inni futurolodzy). Wówczas nastąpi moment singularity technologicznego tzn. kiedy maszyny będą mądrzejsze od człowieka. Postępu sztucznej inteligencji nie uda się zatrzymać, ale możemy ją właściwie wykorzystać. „Jutro będzie kompletnie inne, jedyne co wiemy, to, że jutro już się zaczęło”. 

Sylwia Czubkowska przedstawiła AI z innej perspektywy. Czy wiemy jakie są ukryte koszty sztucznej inteligencji? Ile energii i wody pożera prompt ChatGPT? O tych kosztach nie myślimy zaprzęgając sztuczną inteligencję do generowania kolejnych obrazków, a warto się nad tym zastanowić. „Do 2027 roku globalne zapotrzebowanie na wodę dla sztucznej inteligencji może być o połowę większe niż zużycie wody w Wielkiej Brytanii”. 

Nie zabrakło również ciekawych debat.

“Dane jako strategia biznesowa – skalowalność biznesu, budowanie kultury danych i świadomości w organizacji”. Eksperci rozmawiali o skutecznym zarządzaniu danymi, transformacji organizacji opartej na danych i roli liderów w budowaniu kultury danych. Z jednej strony pocieszające jest to, że eksperci poruszyli kwestię jakości danych, wszyscy mierzą się z problem jakości danych i fundamentami czyli Data Governance. 

Podczas debaty „Data City – transformacja cyfrowa w sektorze publicznym i zarządzanie miastami przyszłości” prelegenci dyskutowali o wyzwaniach i możliwościach m.in. analityki geolokalizacyjnej. Temat Data City dotyczy każdego z nas, wszak każdy korzysta z infrastruktury publicznej, służby zdrowia czy transportu publicznego. Według prelegentów największym wyzwaniem jest budowanie potencjału miast bez budżetu na Data Science.

Konferencja objęła wszystkie kluczowe kwestie danych i sztucznej inteligencji od skutecznego zarządzania danymi, po wykorzystanie sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach, na ESG kończąc. Kolejna edycja Data Economy Congress wiosną. Czy temat sztucznej inteligencji nadal będzie tak żywo dyskutowany? Czy świat technologii znowu nas czymś zaskoczy? Zobaczymy wiosną. Do zobaczenia! 

Autor: Marta Mioduszewska

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.