Słowo teorii
Ład Danych (Data Governance) oraz Zarządzanie Danymi (Data Management) to koncepty mocno ze sobą powiązane, przez co często używane są zamiennie. W języku polskim jest to jeszcze bardziej mylące, ponieważ można o nich mówić jako o Zarządzaniu – co nie jest aż tak drastycznie nieprawdziwe.
Zacznijmy od książkowych definicji z DMBOK.
“Data Governance to sposób sprawowania zwierzchnictwa oraz kontroli (planowania, implementacji, monitoringu, wykonywania) zarządzania zasobów informacyjnych.”
“Data Management to rozwój, wykonywanie, nadzór planów, polityk, programów i praktyk dostarczających, kontrolujących, chroniących oraz zwiększających wartość zasobów informacyjnych w trakcie trwania ich życia.”
Definicje te zatem można zwizualizować następująco:
Jak to wygląda w praktyce
Zespół Ładu Danych jako scentralizowana jednostka spotyka się raz w tygodniu, aby zrobić przegląd aktualnych postępów związanych z Danymi w organizacji. Przegląd zawiera zagregowane metryki dotyczące zespołów oraz produktów informacyjnych, a także wszelkich inicjatyw z nimi związanych. Jeżeli coś wymaga poprawy, zmiany lub restrukturyzacji to ten zespół powinien jasno zdefiniować swoje rekomendacje oraz przekazać je do zespołów Zarządzania Danymi.
Zespoły Zarządzania Danymi jako zdecentralizowana jednostka spotyka się raz dziennie w celu zrozumienia aktualnych priorytetów, projektów oraz potencjalnych zagrożeń, aby odpowiednio pracować ze swoimi zespołami w celu dostarczenia wartości z danych. Ich praca musi być zgodna z wizją zespołu Ładu Danych, od którego otrzymują rekomendacje.
Podsumujmy
Warto zwrócić uwagę na sposób współpracy: scentralizowany zespół ma lepszy ogląd na całokształt, dlatego też są w stanie wystosować trafne rekomendacje (nie nakazy), których wykonanie leży po stronie wielu mniejszych zespołów Zarządzania Danymi, bądź po prostu samych przedstawicieli domen, którzy dzielą pracę pomiędzy swoje mniejsze zespoły.
Proces ten będzie różny w zależności od wielkości organizacji – mniejsze będą miały mniej poziomów, natomiast większe powinny zadbać o to, aby wysokość hierarchii nie zablokowała transferu wiedzy oraz komunikacji wzwyż i wszerz.