data_mesh_20240904

Wprowadzenie do Data Mesh

Data Mesh to zdecentralizowane podejście do zarządzania danymi w dużej skali opierające się o cztery filary mające za zadanie wytworzenie pewnej kultury i jakości pracy.

Oznacza to, że:

  1. Jest to podejście skierowane nie tylko na technologię, ale przede wszystkim na ludzi.
  2. Jest to podejście pracy zdecentralizowanej, gdzie autonomia jest na dole organizacji.
  3. Jest to podejście stosowane w dużej skali.

Pomysłów na pracę z danymi w organizacji jest wiele, ten jednak proponuje skupienie się na zasobach ludzkich, które, dzięki zaakceptowaniu prawa Conway’a1, mogą być efektywnie wykorzystane bez wiecznej walki z naturą człowieka, jak i przedsiębiorstwa.

Data Mesh rekomenduje iteracyjną ewolucję organizacji w kierunku wyznaczonym przez liderów zarządzania informacją w rozproszonych środowiskach. Transformacja ta opisana została czterema filarami, które są zestawem rekomendacji i próbą utworzenia nowych najlepszych praktyk w świecie danych.

Cztery Filary Data Mesh

Domeny

Organizacje wymagają coraz większej skali oraz dynamiki swojej działalności. Aby to osiągnąć poszczególne departamenty muszą redukować oczekiwanie na inne zespoły oraz decyzje płynące z zewnątrz. Sprawia to, że autonomia jest głównym czynnikiem napędzającym biznes. Okazuje się, że zorientowanie domenowe znacznie wspiera te postulaty.

Podejście domenowe pojawiło się już w 2003 roku w kontekście programistycznym, natomiast w przypadku organizacji, w prostych słowach, oznacza tyle, że należy zapewnić wykonywanie przepływu pracy od początku do końca wewnątrz jednego zespołu (lub grupie zespołów) złożonego ze wszystkich wymaganych na co dzień kompetencji. Pozwala to na dużą autonomię oraz znacząco zmniejsza liczbę nieporozumień, jako że łatwiej się porozumiewać jednym językiem, w jednym kontekście. Jest to również zgodne z Prawem Conway’a2 oraz Liczbą Dunbar’a3. Ostatecznie powinniśmy otrzymać tzw. Agile Release Train4, który jest wirtualną organizacją złożoną z zespołów Agile.

Dane jako Produkt

Od lat podejście projektowe w stylu kaskadowym przekształcane jest w podejście oparte o produkty żyjące zgodnie z metodykami zwinnymi. Dane jednak od zawsze były produktem pobocznym, odkładanym na dysku i czekającym na dalsze procesowanie.

W przypadku Data Mesh chcemy zadbać o jakość, niezawodność oraz transparentność informacji, a do tego potrzebne jest zaaplikowanie podejścia inżynieryjnego do samych danych i tego, co za nimi idzie.

Dziś dane to monetyzowalny produkt o konkretnej wartości, który jest stale udoskonalany przez konkretną domenę oraz posiada całą charakterystykę pełnoprawnego modułu składającego się z kodu, danych oraz wszystkich innych wymaganych artefaktów.

Koncept Data Mesh jest wspierany przez takie pojęcia jak Data Product, Data Ownership czy Data Contract.

Samoobsługowa Scentralizowana Platforma Danych

Dane niosą coraz większą wartość, od prostej analityki i diagnostyki, aż po skomplikowane algorytmy predykcyjne i kognitywne wymagające bardzo wysokiej jakości ogromnych stale przetwarzanych informacji. Organizacja musi mieć zapewnione miejsce, w którym może odnaleźć dane, wstępnie się im przyjrzeć, ustalić z kim o nich rozmawiać oraz na jakich zasadach można z nich korzystać. Z pomocą przychodzi Platforma Danych oraz Katalog Danych.

Platforma Danych pozwala na autonomię osób poszukujących danych. Jest to bardzo duża zmiana kulturowa, ponieważ taka zdolność organizacji zwiększa ilość oraz jakość inicjatyw, promuje przejrzystość prac i zachęca do rozwoju, a nawet zdrowej rywalizacji, w czym pomóc może m.in. Grywalizacja5.

Federacyjne Ustalanie i Zarządzanie Praktykami

Ostatecznym filarem jest zarządzanie praktykami (Governance). Zespół wspierający złożony z najbardziej doświadczonych osób, w tym członków domen, ustala to, w jaki sposób warto pracować oraz jak kontrolować rozwój domen w dobrym kierunku. Jest to ogromne wsparcie, zwłaszcza w wysoce uregulowanych środowiskach, gdzie część zasad zależy od domeny, jednak wiele zależy od całej branży. Spojrzenie z góry nie tylko pomaga znaleźć wąskie gardła oraz problemy, lecz także dobre praktyki, które warto rozdystrybuować w całej organizacji. Wymiana doświadczeń, wspólne spojrzenie na przedsiębiorstwo, oraz aplikowanie coraz to nowszych wymagań i praktyk z zewnątrz to przykłady korzyści wynikające ze współpracy zespołu wspierającego.


Podsumowanie zasad, zależności oraz korzyści płynących z wykorzystania Data Mesh6

Rozpoczęcie Prac

Implementacja tak dużych zmian wymaga przygotowania strategii, planowania oraz nauki na każdym poziomie całego przedsiębiorstwa. Data Mesh stawia przed nami bardzo wymagające założenia, wdrożenie których może się zwyczajnie nie udać, choćby przez sam fakt częstych zmian na stanowiskach decyzyjnych, nie mówiąc o ciągłym rozwoju oraz zmianach kierunku organizacji.

Nie bez powodu Gartner umieścił Data Mesh jako “obsolete before plateau”, które może zostać osiągnięte za kilka lub kilkanaście lat.

Coroczny Hype Cycle Zarządzania Danymi na rok 2023, Gartner7

Bez względu na eksperymentalność tego podejścia wiele organizacji decyduje się na implementację, aby potencjalnie zyskać ogromną przewagę na rynku8.

Rozpoczynając implementację należy zadbać o 4 ważne aspekty:

  • Wsparcie sponsora C-Level
  • Ustalenie zespołu odpowiedzialnego za inicjatywę (Data Mesh Council)
  • Wykonanie warsztatów w celu zrozumienia AS-IS oraz TO-BE
  • Znalezienie (i/lub wyszkolenie) osób potrafiących i chcących szerzyć dobre praktyki

Wdrażanie Data Mesh nie jest tanie, ani szybkie, dlatego też decyzja ta musi być dobrze uzasadniona i zaplanowana. Bez względu na podejście warto pamiętać, że zasady wymienione w poprzednim rozdziale są uniwersalne i ich implementacja – zarówno pod pełnym szyldem Data Mesh, bądź osobno jako innowacje – dają ogromne korzyści na polu technologicznym oraz kulturowym.

Odnośniki

  1. https://www.melconway.com/Home/Committees_Paper.html ↩︎
  2. https://martinfowler.com/bliki/DomainDrivenDesign.html ↩︎
  3. https://emilywebber.co.uk/social-group-sizes-dunbars-number-and-implications-for-communities-of-practice ↩︎
  4. https://scaledagileframework.com/agile-release-train/ ↩︎
  5. https://www.gamify.com/what-is-gamification ↩︎
  6. https://atlan.com/data-mesh-principles/ ↩︎
  7. https://www.denodo.com/en/document/analyst-report/gartner-hype-cycle-data-management-2023 ↩︎
  8. https://datameshlearning.com/community-getting-started/user-stories/ ↩︎
Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.